Yutma bozuklukları kişilerin yemek yerken oluşan fazlarda sıkıntı meydana gelmesine neden olmaktadır. Bu süreç içerisinde yutma bozukluklarının ortadan kaldırılması için özellikle sorunun hangi engelden ya da yanlış işleyişten kaynaklandığının net bir biçimde tespit edilmesi gerekir.

Yutma bozuklukları ilerleyen safhalarda kontrol altına alınmazsa yiyeceklerin nefes borusuna kaçması ile beraber çok daha büyük sorunların meydana gelmesine sebebiyet verebilmektedir. Aynı zamanda hayati fonksiyonları sıkıntıya sokacak ataklar da yaşanabilir. Özellikle küçük yaşta olan çocuklarda bu sorunlar daha da ciddi bir hal alır.

Belirtileri Nelerdir?

Yutma bozuklukları kapsamında meydana gelen belirtiler şu şekilde sıralanıyor;

  • Çiğneme sürecinde kişilerin normal standartlara göre çok daha fazla zaman harcaması bu sorunun temel noktalarındandır. Yutma hissinin tedirginlik vermesi sebebi ile kişilerin bilinçsizce almış olduğu önlemler arasındadır.
  • Yeme sırasında kusma isteğinin belirmesi ve öğürme davranışının gelişmesi de sıklıkla rastlanmaktadır. Bu durum yutma aşamasında yaşanan sorunlar sebebi ile midenin doğal olarak verdiği bir tepkidir.
  • Yemek yerken ya da yemek yedikten sonra nefes alma zorluğunun yaşanması da en sık rastlanan belirtiler arasındadır.

Bu belirtilerin biri ya da birkaçı ortaya çıktığı zaman direkt olarak doktorunuza başvurmalısınız. Yutma zorlukları hem beslenmeye karşı gelişen motivasyonu olumsuz yönde etkileyecek hem de genel manada fiziksel olarak bedenin sıkıntıya düşmesine neden olacaktır.

Kilo Kaybı

Yutma bozuklukları ve tedavi yöntemi kapsamında alınan önlemlerin yanı sıra vücudun bu rahatsızlık sebebi ile kilo kaybına tabi olmasına da bir çözüm bulunmalıdır. Bu noktada kişilerin özellikle sağlıklı bir kilo aralığına dönmesi için de gerekli takviye besinleri alması daha mantıklı olacaktır.

Susuzluk Gelişmesi

Sadece beslenme yetersizlikleri değil aynı zamanda susuzluk gibi sorunların da meydana gelmesi söz konusudur. Bu rahatsızlıkların ortadan kaldırılması için serum tedavisine geçiş yapılabiliri. Vücudun susuz kalması hayati fonksiyonlarda aksamalara sebebiyet verebilir.

Bu alanda psikolojik destek verilmesi de oldukça önemlidir. Yutma bozukluklarının fiziksel olduğu kadar psikolojik de bir boyutu vardır. Her iki tedavinin de bir arada yürütülmesi gerekir.