Tiroid hastalığı boğaz kısmında yer alan ve vücudumuzda büyük öneme sahip olan hormonların üretilmesinden sorumlu olan organda meydana gelen sıkıntılardır. Bu nedenle sadece bölgesel bir sorun meydana getirmez tüm vücudun fonksiyonlarını ve hatta kişilerin psikolojisini dahi olumsuz yönde etkileyebilir.

Türleri Nelerdir?

Tiroid hastalığı kapsamında tiroid organının çok çalışması durumunda hipertiroid az çalışması durumunda da hipotiroid meydana gelir. Bu noktada az çalışma durumunda genel olarak bir kiloluluk hali hakimdir. Hatta bu kişilerin beslenme düzenlerine dikkat etmeleri durumunda dahi direkt olarak kilo vermesi oldukça zordur. Hipertiroidde ise genel bir zayıflık hali hakimdir. Bu kişilerde de herhangi bir sorun meydana gelmeden beslenseler dahi kilo almaları mümkün olmayacaktır.

Belirtiler Nelerdir?

Bu organda bir rahatsızlık olduğunu fark etmenizi sağlayacak olan sorunların başında şunlar gelir;

  • Sürekli olarak yorgunluk hissi hakimdir. Uzun saatler boyunca dinlenseniz dahi ibu halsizliğin üzerinizden atılmasını sağlayamayabilirisiniz.
  • Beslenme sisteminiz aynı şekilde devam etse dahi ani olarak kilo alma ya da verme gibi sorunlar meydana gelebilmektedir. Bu sorunların fark edilmesi ve tiroid rahatsızlığından hormon dengesizliklerinden meydana gelebileceği dikkate alınmalıdır.
  • Depresif ruh hali de sıklıkla fark edilen unsurlardandır. Hatta birçok ruhsal bozukluğun bu hormon dengesizlikleri sebebi ile meydana gelebileceği de eklenmelidir.

Bu belirtileri ikincil olarak görmemeli ve kendiliğinden geçeceğini düşünmemelisiniz. Uzmanınıza danışarak tedavi aşamasının çok daha hızlı bir biçimde başlamasını ve tam da bu nedenle daha kısa bir süre içerisinde tamamlanmasını mümkün kılabilirsiniz.

Psikolojik Sinyallere Dikkat!

Kişilerin tiroid rahatsızlığından muzdarip olmasının fiziksel belirtileri kadar aynı şekilde psikolojik belirtileri de mevcuttur. Siz de bu belirtileri ikinci plana atmamalı ve hormonlar ile ilişkili olan her konu gibi tiroidin de direkt olarak psikolojik dengenizi etkileyebileceğini bilmelisiniz.

Tedavi Süreci

Tiroid hastalığı ve tedavi yöntemi kapsamında ilaç tedavisi önerilmektedir. Hormonların istenen düzeye çekilmesi ve tiroidin normal seviyede çalışması için uygun ilaç reçetelendirilir. Düzenli olarak kullanılmasının yanı sıra beslenme düzeninizde de nelere dikkat etmenizi gerektiğine ayrıca özen göstermelisiniz.