Telaffuz bozukluğu nörolojik ya da işitsel birçok sorundan kaynaklanabilir. Bu aşamada nitelikli bir tedavinin uygulanması için sorunun neden kaynaklandığı ile alakalı net bir biçimde bilgi sahibi olmanız gerekiri. Süreç içerisinde KBB uzmanları ve psikiyatri ekibinin de yardımının alınması gerekir. Her iki branşta da gerekli analizler yapılara sorunun neden kaynaklandığı incelenmelidir.

Artikülasyon Bozuklukları

Artikülasyon bozuklukları hakkında kişilerin dikkate alması gereken hususlar;

  • Bu bozukluk tipinde seslerin üretilmesi ile alakalı aksaklık yaşanır.
  • Özellikle işitme engeli olan kişiler bu tür sıkıntılar yaşayabilir.
  • R, S ve Ş harflerinin telaffuzları bu kapsamda sıklıkla yanlıştır.

Bu detaylarda ne kadar erken harekete geçilir ve tedavi başlatılırsa sonuç o kadar ne olacaktır.

Geniz Etinden Kaynaklanan Sorunlar

Telaffuz bozukluğu geniz eti gibi sorunlardan kaynaklanabiliyor. Bu alanda kişilerin ses tonlarından nefes alış biçimlerine kadar farklılıkların meydana gelebileceği fark ediliyor. Telaffuz bozukluğu tedavisi ufak bir cerrahi operasyon ile yapılır. Hem ses tonunuzun doğal haline gelmesi hem de daha sağlıklı bir hal alması mümkün kılınır. Geniz etinin alınması aynı zamanda uyku düzeninin de daha sorunsuz bir hal almasını mümkün kılacaktır.

Konuşma Terapisi

Telaffuz bozukluğu tedavisi bireysel ya da grup sistemi üzerinden konuşma terapisi alma imkanınız da bulunuyor. Psikolog ya da psikiyatr tarafından yönlendirilecek olan bu terapilerde konuşurken meydana gelen aksaklıkların ve buna bağlı olarak gelişen öz güven sorunlarının minimum seviyeye düşürülmesi için fırsat sunuluyor.

Terapilere ne kadar erken yaşta başlanırsa elde edilecek olan başarı yüzdesi de o kadar artar. Çocuklarınızda bu tip bir sorun meydana geldiğinde belirtileri görmezden gelmek yerine daha net bir inceleme yapmanız gerekiyor. Terapilerin ilerleyen yaşlarda da umut vaat eden sonuçlara imza attığı fark ediliyor.

Çene Egzersizlerinin Etkisi

Konuşma bozukluklarında ve telaffuz hatalarında nörolojik bir sorun bulunmuyorsa telaffuz bozukluğu tedavisi için çene ve dil egzersizleri yapılabilir ve bu sorunun üstesinden gelmek mümkündür. Özellikle hangi harflerin telaffuz edilmediği ile alakalı inceleme yaparak süreci daha akıcı hale getirebilirsiniz. Bu alanda uzmanların denetiminde yapılan çene egzersizleri ile o zamana kadar çıkarılamamış olan birçok kelimenin telaffuzu sorunsuz elde edilir.