Otoskleroz iç kulak ve orta kulak yapısından kaynaklanır. Aynı zamanda iç kulak kireçlenmesi olarak da adlandırılmaktadır. Kulağın duyma sistemi kapsamında oluşan yeni bir kemik duyma sistemini tam manası ile etkileyerek duyma kayıplarına ve duyma performansında yüzde bakımdan düşüşlere neden olabilir.

Kalıtsal Etki

Otoskleroz kapsamında en sık gelen soruların başında kalıtsal olup olmadığı gelmektedir. Otoskleroz kalıtsal bir hastalıktır. Net olarak genetik geçiş sağlanmasa bile ikinci ya da üçüncü kuşaklarda kendini göstermektedir. Tam da bu nedenle gen haritasında iç kulak kireçlenmesi olan kişilerin duyma testleri konusunda daha hassas olmaları ve herhangi bir sıkıntı hissettikleri anda yetkililer ile iletişime geçmeleri gerekir.

Bu yeni kemik oluşumunun neden meydana geldiği kişilerin hangi vücut fonksiyon bozuklukları dolayısıyla bu tür bir sıkıntının meydana geldiği bilinmiyor. Araştırmalar bu konu üzerinde devam ettirilmektedir.

Hastalık Nasıl Gelişir?

Otosklerozun gelişme süreci oldukça yavaştır. Kişilerin duyma kayıpları birden bire oluşmaz. Aynı bir kemiğin oluşma süreci gibi yavaş yavaş meydana gelmektedir. Bu nedenle kişiler ilk aşamada direkt olarak işitme kaybı yaşadıklarını fark etmeyebilirler. Bu durumun günlük hayat faaliyetlerini de yakından etkilediği fark edilmektedir. Duyma kaybını fark etmeyen kişilerin gün içerisinde birçok tehlike ile karşılaşma olasılıkları bulunuyor.

Tedavi Süreci

Otoskleroz tedavi yöntemi ameliyattır. Bu alanda dikkat edilmesi gereken asıl husus tanının öncesinde değil bizzat ameliyat sırasında konulmasıdır. Kişilerin duyma kaybına neden olan sorununun üzengi kemiği üzerinde gelişen ek bir kemik yapısı olup olmadığı direkt olarak yapılan ameliyat sırasında ortaya çıkacaktır.

  • Yapılan ameliyatların tam da bu nedenle çok farklı olasılıklara hazırlanılarak gerçekleştirilmesi gerekir. Ameliyat esnasında iç kulak kireçlenmesinden farklı sonuçlar ile de karşılaşılması mümkündür.
  • Yapılan operasyonun hemen sonrasında gerekli olan iyileşme sürecinin de tamamlanması ile beraber kişilerin duyma yetilerini yeniden kazanmaları mümkün kılınacaktır.

Düzenli Kontroller

Ameliyat sürecinin sonrasında düzenli olarak kontrol adımlarının tamamlanması gerekir. Ancak bu çok boyutlu kontroller ile duyma kaybının yeniden ortaya çıkmaması için gerekli tedbirler alınabilir ve tedavi buna göre şekillendirilir.