Orta kulak iltihabı sıklıkla yaşanan ve duyma kayıplarını da beraberinde getiren ve aynı zamanda acılı bir süreçtir. Bu noktada genel olarak rahatsızlığın yaşanmasının sebebi orta kulağın boğaz ile bağlantılı olmasıdır. Boğazda meydana gelen enfeksiyonlar bu nedenle ileri boyutlarda orta kulağa da sirayet edebilmektedir. Kulak ağrıları ve akıntılı sıvı fark ettiğiniz anda zaman kaybetmeden uzmanınıza danışmalısınız. Kulakta meydana gelen iltihaplanmalar ne derece erken tespit edilirse tedavi edilme aşamasının da o kadar kolay olduğu görülüyor.

Yaş Faktörü

Orta kulak iltihabı genel olarak çocuklarda çok daha sık görülmektedir. Hem kontrolsüz su kaçışları hem de bu kulak yapısının gelişiminin tamamlanmamış olması sıkıntıyı doğuran temel sebeplerdendir. 2 yaşına kadar sıklıkla iltihaplanmalar meydana gelebilir. Vücuda giren enfeksiyon miktarını minimum seviyede tutmak alınabilecek en iyi önlemler arasında bulunuyor.

Bireysel Risk Faktörleri

Kişilerin yüzlerinde bulunan anomalilerin kulak yapısını iltihaplanmaya çok daha yatkın bir hale getirdiği de görülmektedir. Bireysel risk faktörü altında olan grupların başında kesinlikle down sendromlu çocuklar gelir. Bu çocukların ebeveynlerinin enfeksiyon ve duyma bozuklukları konusunda çok daha hassas olması gerekir.

En Temel Belirtiler Nelerdir?

Yetişkinler orta kulak iltihabı belirtilerini daha net anlamlandırırken çocuklarda bu durumu tespit etmek daha zor bir hal almaktadır.

  • Duyma sorunları
  • Vücutta ani olarak gelişen denge kayıpları
  • Kulakta meydana gelen renkli akıntı

Bu detaylara bakıldığı zaman biri ya da birkaçını fark ettiğiniz anda uzmanınızdan yardım almak süreci sizin için daha kolay bir hale getirecektir.

Tedavi Aşaması Nasıl Tamamlanır?

Orta kulak iltihabı ve tedavi yöntemi incelendiği zaman iltihap kurutucuların yoğunlukla kullanıldığı görülmektedir. Bu iltihabın kuruma sürecinde hayat standardınızda bir düşüş meydana gelmemesi için gerekli olan tüm önlemler alınarak ağrı kesici tedavisine de başlanabilir. Tabi ki çocuklarda bu ağrı kesicilerin dozu çok daha düşük tutulmaktadır.

Bu rahatsızlıktan korunmak için enfeksiyon içeren hastalıklara olabildiğince az yakalanmak gerekir. Duyma sorunlarına sebebiyet vermemesi için en ufak bir belirtinin dahi dikkatle incelenmesi gerekir. Ancak bu şekilde kapsamlı bir etki yakalayacaktır.