Kulak zarında delik meydana gelmesi hem denge sorunlarının yaşanmasına hem de genel manada duyma kayıplarının ortaya çıkmasına sebep olur. Bedensel sebepler ile ortaya çıkabildiği gibi dış etkenler sebebi ile de medyana gelebilmektedir. Bu sorunların ortadan kaldırılması için uygun alt yapı teşhis ve tedavi sistemi uygulanmaktadır.

  • Kulak zarının fonksiyonuna bakıldığı zaman bu zarda meydana gelen deliğin ne derece büyük bir soruna sebebiyet verebileceği de net şekilde görülür.
  • Zar dış kulaktan alınan titreşimlerin orta kulağa iletilmesini sağlar. Bu nedenle kulak zarında meydana gelen bir hasarın direkt olarak duyma kayıplarını da beraberinde getireceği görülür.

Bakteri Sorunları

Kulak zarında delik meydana gelmesi zarın kulak kanallarını koruma görevini tam olarak yapamamasına neden olur. Bu noktada kulak zarının dış kulaktan gelen bakterileri ya da herhangi yabancı cisimlerin iç kısma girmesini engellediği de bilinir. Meydana gelen deliğin iç kulak yapısını enfekte olmaya hazır hale getirdiği de fark ediliyor.  Meydana gelen enfeksiyona bağlı sorunlarda genel olarak kulakta kendini hissettiren bir sızı görülür. Bu sızının yanı sıra kanlı bir akıntı da görülmektedir. Kanlı akıntının görülmesi durumun ilerlediği manasına gelir ve acil olarak doktorunuza başvurmanız gerekir.

Travmatik Sebepler ile Kulak Zarı Delinir Mi?

Kulak zarında meydana gelen deliklerin neden oluştuğuna bakıldığı zaman genel kaynağının travmatik unsurlar olduğu görülüyor. Trafik kazaları, hızla başa alınan darbe, ortaya çıkan ve kulak basıncını etkileyen bir patlama ya da kulak içerisine asidik bir sıvının girmesi gibi hususlar kulak zarında deformasyon ve delik meydana gelmesine sebep olur.

Duyma Sorunları

Kulak zarında meydana gelen hasar ciddi bir boyu8ta geldiği zaman duymanızda azalmalar da meydana gelecektir. Duyma kaybı aynı zamanda günlük hayatta yaşan standartlarınızı düşürecektir.

Tedavi Süreci

Kulak zarında delik ve tedavi yöntemi incelendiği zaman başlangıç aşamasında olan deliklerde kulak yapısının kendini onarabildiği görülmektedir. Eğer bu aşamayı çoktan geçmiş olan bir delik oluşumu varsa yamalama operasyonları gerekecektir. Yamalama operasyonlarının hemen sonrasında duyma kaybının ortadan kalktığı görülür.