Kulağın orta kısmında yer alan kulak zarının arkasındaki kulak zarı cildinin orta kulağa doğru büyümesine kolesteatom denir, başka bir tarif ile olmaması gereken yerde ki cilt büyümesi de denebilir.

İşitme Kaybı, Baş Dönmesi Ve Yüz Felci Görülebilir

Kulak zarı tekrarlayan iltihaplanmalardan kaynaklı içeri doğru kıvrılır ve büyümeye başlar, kist ya da kese oluşturan kolesteatomlarda cilt derisi kist ve kese içinde kıvırılır ve genişler. Kolesteatom zaman içerisinde büyüyen bir yapı olduğu için orta kulağı çevreleyen kemik yapılar zarara uğrar, bu durum karşısında işitme kaybı, baş dönmesi sık olmasa da yüz felci gibi hastalıklar görülebilir.

Menenjit, Beyin Absesi, Yüz Felci Hatta Ölümde Olasılıktır

Kolesteatom bazen uzun yıllar fark edilmez ve ilerlemesini sürdürür böyle bir durumda ise menenjit, beyin absesi ya da yüz felci hatta ölüm yaşanma olasılığı daha yaygın görülür, Kolesteatomu oluşturan yapılar kemik yapısını eritecek iltihabi yapılardır bu nedenle asla ihmal edilmemesi gereken gerçekten ciddi oluşumlardır.  Kolesteatom, kulak enfeksiyonu, alerji, soğuk algınlığı, vakum, sinüzit, östaki borusunun görevini yerine getirememesi gibi nedenlerden kaynaklı ortaya çıkan yapılardır.

Tedaviye Kulak Temizlemesi İle Başlanır

Belirtileri ilk zamanlarında hafiftir hatta çoğu zaman hemen fark edilmeyebilirler ama kistteki büyümenin devam etmesi ile ağırlaşır ve şiddetlenir. Kulak içi basıncı arttığında sağırlığa, yüz kaslarının zayıflaması ile yüz felcine ve baş dönmelerine neden olurlar. Kolesteatom tedavisi ve tedavi yöntemi başlamadan önce kulak temizlenir ve antibiyotik ve damla tedavisi ile iltihaplanma azaltılır. Kolesteatomun büyüklüğü bu aşamada incelenir eğer büyük ve riskli ise kolesteatom tedavisi ve tedavi yöntemi cerrahi müdahale gerektirir.

Ameliyattan Hemen Sonra Hasta Taburcu Edilir

Ameliyatta iki amaç vardır ilki kolesteatomun çıkarılarak sağlıklı kulak yapısını oluşturmak diğeri ise işitme kaybının önüne geçmek ya da tamamen bu sorunu ortadan kaldırmak. Kolesteatom tedavisi ve tedavi yöntemi kapsamında ameliyat hastanın sağlık kuruluşuna başvurduğu gün yapılabilir ve aynı gün taburcu işlemi gerçekleşir ama bazı durumlarda hastanın gözlem altında tutulması gerekir. Bu şartta hastaya serum antibiyotik tedavi uygulanır, hastanın bu koşulda normal hayatına dönmesi 2 haftayı bulabilir.