Gırtlak vücudun her alanı gibi fonksiyonu ile dikkat çeken alanlarındandır; sindirim sistemi ve solunum sistemini kusursuz biçimde ayıran bir bölümdür. Gırtlak kanseri son senelerde yaşam alışkanlıklarının değişmesi ve sigara kullanımının artması ile beraber daha da yaygın görülmeye başlamıştır. Tedavi kapsamında da büyük adımlar atılmaya devam eder.

Belirtileri Nelerdir?

Gırtlak kanseri kapsamında en net sıkıntılı unsur kişilerin belirtileri birçok yaygın boğaz hastalığı ile karıştırabilmesidir. Farenjit ile dahi benzeyen kriterleri bulunuyor. Bu nedenle belirtilerin dikkate alınması konusunda uzmanlar uyarıda bulunuyor.

  • Ses kısıklığı ve konuşma güçlüğü en sık rastlanan sorunlar arasında bulunuyor. Bu rahatsızlığın 3 haftadan fazla sürmesi de sorunun temel ayırt edici noktasıdır.
  • Hızlı kilo kaybı da kanserin genel manada en net özelliklerindendir. Beslenme düzeninizde bir değişiklik olmamasına rağmen bu tür kilo dengesizliklerinin yaşlanması durumuna karşı temkinli olmalısınız.
  • Yutkunma ve besinleri yutma konusunda güçlük yaşayan kişiler de sorunun kaynağına inmeli ve belirtileri gözden kaçırmamalıdır.

Teşhis süreci ne kadar erken tamamlanırsa kişilerin elde edecekleri tedavi hızının da o kadar yüksek olacağı görülüyor. Uzmanlar bu noktada erken tanı hayat kurtarır sloganını kişilere sıklıkla hatırlatıyor.

Genetik Faktörü

Gırtlak kanseri kapsamında diğer kanserlerde de olduğu gibi genetik etkinin oldukça üst seviyede olduğunun da belirtilmesi gerekir. Genetik konusunda kansere yatkınlığı olan kişilerin günlük hayatlarında yaşamlarını bu riske göre düzenlemeleri daha mantıklı olacaktır. Özellikle birinci derece yakınlarında kanser olan kişilerin düzenli olarak kanser taramasından geçmesi teşhis ve tedavi aşamasını hızlandırır.

Kemoterapi

Gerekli olan cerrahi adımların atılmasının sonrasında kanserli hücrelerin ortadan kaldırılması için kemoterapi uygulanabiliyor. Bu süreç oldukça zor olsa da başarılı sonuç verme olasılığı oldukça yüksektir.

Sigarayı Bırakın!

Gırtlak kanseri ve tedavi yöntemi konusunda gerekli olan gelişmeler sorunsuz biçimde devam etse de kişilerin artık kanser riskinin farkında olarak sigarayı hayatlarından çıkarmaları gerekir. Özellikle son senlerde kullanım yaş aralığının oldukça genişlediği de fark ediliyor. Sigaranın gırtlak kanseri gelişim evreleri ile doğrudan ilişkili olduğu da görülür.