Farenjit rahatsızlığı yutak kısmında meydana gelen enfeksiyon olarak da tanımlanabiliri. Bu alanda meydana gelen enfeksiyonların hem yutkunma hem de konuşma aşamasında sıkıntılar meydana getirdiği de görülüyor. Farenjit tutulan istatistiklere göre üst solunum yolu hastalıkları bağlamında en sık rastlanan unsurlar arasında yer alıyor. Özellikle kronik hale gelme konusunda da yatkınlığı olan bir rahatsızlıktır. Konuşma konusunda daha yoğun meslek gruplarında da sıklıkla görülür.

Nedenleri Nelerdir?

Farenjit birçok farklı kaynağa bağlı olarak meydana gelebilir. Bu noktada en sık sebebiyet veren unsurlar;

  • Hava kirliliği ve tozlar farenjitin en temel tetikleyicileri arasında yer alıyor.
  • Sigara kullanımı bu hastalığa yakalanma oranını ve durumun ciddileşmesine neden olan en temel sebepler arasındadır.
  • Reflü sebebi ile mide asidinin yutak kısmını sıkıntıya sokması ve tahriş etmesi sebebi ile de ortaya çıkabiliri. Bu nedenden kaynaklanan sorunlarda öncelikli olarak reflü rahatsızlığının kontrol altına alınması daha mantıklı olacaktır.

Bu unsurlardan olabildiğince kaçınarak hastalığa yakalanma oranınızı da düşürebilirsiniz.

Belirtileri Nelerdir?

Farenjit rahatsızlığı kapsamında gelişen belirtilerden bazıları şu biçimde sıralanır;

  • Ses kısılması ve öksürük sıklıkla rastlanan belirtilerdir. Bu durumlara aynı zamanda şiddetli bir boğaz ağrısı da eklenir.
  • Nefes alma güçlüğünden kaynaklanan halsizlik ve gün içerisinde eklem ağrıları da meydana gelebilmektedir.
  • Kulak ağrısı çoğu zaman ikinci plana atılsa da yutak ile alakalı rahatsızlıkların kendini en net gösterdiği belirtiler arasında yer alır.

Bu belirtilerin daha da ilerlemesini beklemeden konunun uzmanları ile iletişim kurmanız gerekir.

Tedavi Süreci Nasıl İşler?

Farenjit rahatsızlığı ve tedavi yöntemi incelendiği zaman tedavi sürecinin antibiyotikler aracılığı ile ne derece nitelikli ve sorunsuz bir biçimde işlediğini siz de görebilirsiniz. Bu sistemde inceleme yapıldığı zaman özellikle tekrarlayan bir rahatsızlık olduğu için koruma adımlarının en az tedavi kadar önemli olduğu da belirtilmelidir.

Sıvı Tüketimine Dikkat

Boğazın kuru kalmaması ve nemli tutulması için bolca sıvı tüketmelisiniz. Hafif ılık yapıda sıvıların tüketilmesi ve içerisine bal ya da limon gibi aromalandırıcıların koyulması da tavsiye edilir.