Dış kulak iltihabı aynı zamanda yüzücü kulağı olarak da adlandırılmaktadır. Belirli aralıklar ile nüks eden bu hastalık kapsamında dış kulakta tahrişler ve deri soyulmaları meydana gelebilmektedir. Bu soyulmaların ortadan kaldırılması için düzenli bir tedavi gerekir. Egzama tipi yaraların açılması ve kızarıklıkların meydana gelmesi kişilerin günlük hayatlarını sıkıntıya sokan hususlar arasındadır.

Enfeksiyon

Dış kulak iltihabı sorununda meydana gelen egzama tipi yapılarda açık yaralar oluşabilir. Bu sebeple kulak sıklıkla mikrop kapar. İç kulağa kadar ilerleyebilen bir iltihap yapısı ortaya çıkar. Bu sorunun ortadan kaldırılması için öncelikle iltihabın ortadan kaldırılması gerekir.

İltihabın kurutulmasının hemen sonrasında iç kulakta herhangi bir hasar bulunuyorsa bunun için de gerekli önlemler alınmalıdır. İç kulakta meydana gelen enfeksiyonlar çok daha büyük sıkıntı arz etmektedir. Kişilerin direkt olarak duyma kayıpları yaşayabilecekleri bir problem haline dönüşebilir.

Rahatsızlığın Belirtileri Nelerdir?

Dış kulak iltihabının meydana geldiğini nasıl anlarız diyen kişiler şu belirtilere bir göz atmalıdır;

  • Kulak dış yapısında ve iç kanallarında sızlama
  • Kulak kepçesinde kaşıntı ve tahriş
  • Kulakta meydana gelen egzama tipi yapılar
  • Duyma kayıpları

Bu belirtilerden birkaçının ortaya çıktığını gördüğünüz anda zaman kaybetmeden uzmanınıza danışmalısınız. Hastalığın seyri de oldukça önemlidir. Başlangıç evresinde fark edilen iltihaplanmanın genel manada sorun olmadan ortadan kaldırılması ve kalıcı biçimde tedavi edilmesi mümkündür.

Tedavi Aşaması

Dış kulak iltihabı tedavi yöntemi kapsamında öncelikle kulağın temel durumunun öğrenilmesi için kulaktaki cerahatin temizlenmesi gerekir. Kulak yapısına ve duyma performansınıza göre gerekli olan teşhis adımı tamamlanır ve bu kızarıklıkların ve iltihabın ortadan kaldırılması için uygun adım atılır. Tedavi aşamasının sıkıntısız şekilde tamamlanması adına hem kulak yıkatma hem de verilen ilaçların randımanlı kullanılması konusunda dikkatli olunmalıdır.

Tedavi Ne Zaman Tamamlanır?

Tedavinin süresi kulakta meydana gelen lezyonların genel durumuna göre değişim gösterir. Orta seviyede seyreden bir sorunun bir iki hafta içerisinde iyileşme seyrine girmesi beklenmektedir. Siz de tedavi aşamasında olmanıza rağmen sorunların aynı şekilde devam ettiğini görürseniz bu konuda doktorunuza danışın.