Burun sinüs tümörleri burun boşluklarında meydana gelen zararlı veya zararsız yapılardır. Bu konuda karar verilebilmesi için biyopsi yapılması gerekir. Çok farklı sebepler ile gelişebilirler. Günlük hayatınızdaki aktivitelerinizi dahi zorlukla tamamlamanıza neden olurlar. Burun ve sinüs tümörlerin genel olarak nefes zorlukları ve gerekli oksijenin alınmaması gibi sorunlar ile meydana gelebilmektedir.

Belirtiler Nelerdir?

Burun sinüs tümörleri denildiği zaman akla ilk gelen hususlar ve belirtiler şu biçimde sıralanır;

  • Burun akıntısı ve burun akıntısının renginin normalde olandan farklı renge bürünmesi
  • Burun ağrıları, burunda tıkanıklık ve doluluk hissi
  • Nefes almada zorlanma ve horlama sorunları
  • İşitme sorunları ve işitme kaybı

Bu belirtilerin biri ya da birkaçını fark ettiğinizi anda kulak burun boğaz uzmanınız ile iletişime geçmelisiniz. Teşhisi adımının sorunsuz şekilde tamamlanması tedavinin daha kolay olmasını sağlıyor.

Burun Tıkanıklıklarına Dikkat

Bahar döneminin başlaması ile beraber burun tıkanıklıklarının alerji kökenli olduğunu düşünme hatası da sıklaşır. Bu tür sorunlarda herhangi bir teşhis koymadan ya da tahminde bulunmadan önce uzman görüşünün alınması çok daha mantıklı olacaktır. Burun tıkanıklıkları her zaman alerjiden ya da soğuk algınlığından kaynaklı olmaz. Burun tıkanıklığı polip ya da tümörlerden de kaynaklanabilir. Belirtilerin şiddetlenmesini ve daha büyük sorunlara neden olmasını beklemeden incelemelerin tamamlanması gerekir.

Uyku Kalitesi

Burun ile alakalı olan rahatsızlıkların büyük bir bölümünün direkt olarak uyku kalitesini de ortadan kaldırdığı görülmektedir. Siz de uyku sorunları ve horlama şikayetlerinden muzdaripseniz ve bu konuda almış olduğunuz önlemlere rağmen herhangi bir gelişim göstermediyseniz ayrıca dikkatli olmalısınız. Uyku kalitesi ile alakalı sorunlar bu tümörlerin temel özelliklerindendir.

Neden Meydana Gelir?

Burun sinüs tümörleri genel olarak damarsal kökenli olan tümörlerden kaynaklanır. Bu durumun kanser içerip içermediğine yapılan biyopsi sonucunda karar verilir. Uygulanan ameliyatın hemen sonrasında iyileşme sürecinin tamamlanması için belirli bir oranda kemoterapi de uygulanacaktır. Hayatın genelini etkileyen bu rahatsızlığın solunum sisteminden işitme sistemine kadar birçok farklı boyutu bulunur. Bu tür sorunların gelişmesini engelleyebilmek için gerekli olan tüm önlemleri alınması gerekir.