Baş dönmesi (Vertigo) kişilerin günlük hayatlarını sıkıntıya sokan en temel rahatsızlıklar arasında yer alıyor. Hem iş hayatını hem de sosyal hayatı derinden etkiliyor. Vertigo baş dönmesi ve denge kayıplarını da beraberinde getiriyor. Yerin altınızdan kayıp gittiğini hissettiğiniz anlar sıklaşmaya başladıysa vertigoyu da şüphelenilmesi gereken olasılıklar arasına almalısınız.

Vertigo Rahatsızlığın Kendisi ve Belirtisi

Baş dönmesi (Vertigo) kişilerin hastalıklarının bizzat tanımı olabilirken aynı zamanda bir belirti olarak da karşımıza çıkabiliyor. Örneğin beyinden kaynaklanan rahatsızlıklarda bu tür sorunlara sıklıkla rastlanmaktadır. Siz de en kısa süre içerisinde hızlı ve sorunsuz bir tedavi adımını tamamlayarak, günlük hayatı olumsuz etkileyen bu sıkıntıdan ve sıkıntının kaynağından kurtulabilirsiniz. Uygulanan net bir tedavi eğrisi olmasa dahi kişisel durumlara göre değişim meydana gelebilmektedir.

Santral Vertigo Nedir?

Baş dönmesi vertigo tedavi yöntemi genel olarak beyinden kaynaklanan sorunlarda ortaya çıkmaktadır. Santral vertigo da beyin kanamaları ya da beyin tümörlerinden mütevellit ortaya çıkan rahatsızlıklar olarak tanımlanmaktadır.

Denge testleri

Baş dönmesinde (Vertigo) yarım daire kanallarının tümünü birden test edebilen video head impulse test (vhit) sayesinde hasta konforu bozulmadan çok kısa sürede tüm kanallar hakkında fikir sahibi olabiliyoruz. İç kulak denge sistemi zayıflığı veya asimetrisi varsa vestibuler rehabilitasyon uygulayarak takibini objektif olarak yapmak mümkün olmaktadır. Vhit Kulak kristallerinin yer değiştirmesine bağlı baş dönmesi BPPV ve denge siniri enfeksiyonu vestibülernörit hakkında çok değerli bilgiler vermektedir.

Periferik Vertigo Nedir?

Periferik vertigo denge kayıplarını da beraberinde getirmektedir. Kişilerin günlük hayat kalitesini net şekilde olumsuz etkiler.

  • İç kulak ve orta kulak yapısından kaynaklanır. Gün içerisinde en ufak ani harekette dahi denge kayıplarının meydana gelmesine neden olur.
  • Bu vertigo tipine ek olarak mide bulantısının da kendini net olarak hissettirdiği görülüyor.

Vertigoya Bağlı İskelet Rahatsızlıkları

Vertigo çok boyutlu bir rahatsızlıktır. Ortaya çıkan denge kayıplarının iskelet sistemine de zarar verdiği görülmektedir. Bu nedenle zaman kaybedilmeden teşhis ve tedavi adımının tamamlanması gerekir. İskelet rahatsızlıklarının ortadan kalkması için hem denge kaybının en aza indirilmesi hem de günlük egzersizlerin sürece dahil edilmesi gerekir.

Vertigo rahatsızlığından muzdarip olan kişilerin en büyük hatası günlük hayattan kopmaktır. Bu hataya düşmeden gün içerisinde sorunsuz bir biçimde aktivitelere dahil olmalısınız. Yapılan egzersizlerde en azından başlangıç aşamasında size eşlik edecek kişilerin olması genel verimliliği artıracak ve olası sıkıntıları da ortadan kaldıracaktır. Düzenli bir tedavi gerekmektedir. Sadece bir dönem tedavi edilerek ortadan kalkacak bir rahatsızlık değildir.