Akıcı bozuklukları kapsamında kişilerin özellikle dil egzersizleri ile ve uzman terapileri ile bu sorunu çözmeleri için uygun yöntemler bulunur. Bu durumun hem fizyolojik hem de psikolojik bir boyutu vardır. Bütüncül bir tedavi yöntemi ile konuşma sürecinin çok daha sorunsuz bir biçimde tamamlanması için fırsat sunulur.

Akıcı Konuşma Bozuklukları Neden Meydana Gelir?

Akıcı bozuklukları kapsamında bu tür sorunların çıkması kişilerin şu hususlarda sıkıntı yaşamasından kaynaklanabilir;

  • Kekemelik sorunu geçmişte yaşanan travmatik olaylar sebebi ile ortaya çıkabilir.
  • Kekemelik ya da hızlı ve yanlış konuşmanın aynı zamanda beyinde meydana gelen sorunlar ile alakalı olabileceğinin de dile getirilmesi gerekir.
  • Nörolojik muayeneler bu nedenle konuşma tedavileri öncesinde muhakkak dikkate alınması gereken hususlardandır.

Tedavi süreci kadar rahatsızlığın neden meydana geldiğinin net şekilde anlaşılması da büyük önem arz eder. Bu nedenle hem konuşma terapistleri hem de KBB uzmanları ile sürecin tartışılması daha mantıklı olacaktır.

Takifemi

Konuşma bozukluğu denildiği zaman akla sadece kekemelik gelmemelidir. Bunun yanı sıra takifemi olarak da adlandırılan oldukça hızlı ve bozuk konuşma gibi sorunların da sıklıkla yaşandığı görülüyor. Bu sorunların üstesinden gelinmesi adına grup dil tedavilerinin yapılması ve hastanın yakın çevresi ile iş birliği içerisinde anlayışlı bir süreç yürütülmesi çok daha mantıklı olacaktır.

Yaş Aralığına Dikkat!

Konuşma bozuklukları ne derece erken yaşta fark edilirse elde edilecek olan sonucun ve tedavi başarısının da o kadar yüksek olacağı dile getirilmelidir. Yaş aralığının düşük olması çocukların en kısa sürede klasik bir konuşma başarısı ve sağlığını yakalamalarını sağlar. Yaş ilerledikçe sonuç alma oranı azalsa da büyük gelişim kat edilebilir. Önemli olan terapilerin düzenli olmasıdır.

Nasıl Tedavi Edilir?

Akıcı bozuklukları tedavisi kapsamında öncelikli olarak fizyolojik bir sorundan kaynaklanan durum varsa bunların ortadan kaldırılması sağlanır. Tedavi süreci içerisinde uzmanlar ile bireysel ya da grup terapisi şeklinde süreç başlatılacaktır. Bu noktada öncelikli olarak konuşmanın birden düzelebilecek bir durum olmadığını bilmelisiniz. Bu konuda gelişim yakalayabilmek için zamana ihtiyacınız olacaktır.