Ağız kokusu problemi bakım eksikliğinden kaynaklanabileceği gibi birçok farklı sebeple de meydana gelebilir. Diş rahatsızlıkları ve boğaz hastalıkları bunun başında gelir. Bütüncül bir tedavi sistemi ile elde edilecek olan verimlilik çok daha yüksek bir seviyeye çıkacaktır. Diş kontrollerinden sonuç alınmadığı durumlarda KBB uzmanlarına başvurmak daha mantıklı olacaktır.

Boğaz Enfeksiyonu Kaynaklı Kokular

Kişilerin özellikle boğaz enfeksiyonları ve iltihapları sebebi ile ağız kokusu problemi sorunları yaşayabildikleri görülüyor.

  • Boğaz kanallarında meydana gelen enfeksiyon ve iltihaplanmalar giderilmeden ağız kokusu sorununun çözülmesi mümkün olmayacaktır. Ekseriyet ile bu sorunun çözümlenmesi için de antibiyotik tedavisinden yardım alınır.

Sigara Kaynaklı Kokular

Sigara kullanan kişilerin ağız kokusu sorunu çekmesi ve bu koku sorunun kalıcı hale gelmesi de sıklıkla rastlanan hususlar arasında bulunuyor. Sigara kaynaklı kokuların minimum seviyeye indirilmesi için bu alışkanlıkların elimine edilmesi gerekir. Özellikle alışkanlıkların bırakılmasından sonra nefes alma aşamasından boğaz enfeksiyonlarına kadar geniş bir etki sahasında düzelme elde edeceksiniz. Sosyal hayatınızda da olumlu katkıları olacaktır.

Tedavi Süreci Nasıl İşler?

Ağız kokusu problemi ve tedavi yöntemi ile alakalı olarak kişilerin özellikle kokunun temel sebebi hakkında fikir sahibi olması gerekir. Boğaz enfeksiyonundan kaynaklanan ağız kokularında boğazda meydana gelen iltihaplanmanın giderilmesi için antibiyotik tedavisi uygulanabilir. Bu antibiyotik tedavisinin sonrasında ağız bakım adımlarının tamamlanması ve kokunun devam edip etmediği incelenmelidir.

Diş sorunlarından kaynaklanan kokularda ise çürüklerin ya da diş köklerinde meydana gelen iltihaplanmaların tedavisinden sonra sonuç alınabilir. KBB uzmanı ve diş hekimi ile iş biriliği içerisinde bu sürecin tamamlanması ve teşhis adımlarının geliştirilmesi gerekir.

Bakım Önerileri

Ağız bakımı konusunda meydana gelen eksiklikler koku gibi sorunların yaşanmasına zemin hazırlar. Bu sorunların ortadan kaldırılması için özellikle en az günde 2 defa gerekli olan diş fırçalama adımlarının tamamlanması gerekir. Diş aralarında kalan kalıntıların ortadan kaldırılması için de ağız çalkalama sularını kullanabilirsiniz. Bakım önerilerine uyulduğu takdirde herhangi bir ekstra sorun bulunmuyorsa ağız kokusu ile mücadelede büyük fark yaratabilirsiniz.

Ağız kokusu nasıl ölçülür?

Ağız kokusu türleri:

Tip 0 Ağız kokusu:Sabahları ortaya çıkan ağız içi mikroorganizmalar tarafından üretilen birikmiş gazlara bağlı ortaya çıkan kokudur. Fizyolojik ağız kokusu da denir. Tedaviye gerek yoktur.

 

Tip 1 Ağız kokusu:

Dil ve dişlerde protein parçalayan bakteri yoğunluğunun artması sonucu ortaya çıkar. Ağız hijyeni bozuk olanlarda sık görülür. Düzenli dil ve diş fırçalama ve ağız hijyeni ile azalır.

 

Tip 2 Ağız kokusu:

Sinüsler, geniz eti ve bademcik dokusundaki mikroorganizmalar tarafından salgılanan gazlar sebebiyle ortaya çıkar. Dil sırtına da yayılım olabilir. En sık görülen ağız kokusu türüdür. Kulak burun boğaz doktoru tarafından tedavi edilmelidir. Tekrarlayan bademcik enfeksiyonu,  sinüzit, geniz eti en sık sebeplerdir. Çocukluk ağız kokularında en sık görülen türdür.

 

Tip 3 Ağız kokusu:

Midedeki mikroorganizmaların ürettiği gazların reflü gibi mide yemek borusu geçişinin artması ya da midede çok miktarda üretilmesi gibi sebeplerle ağız içine geçmesi ile algılanır. Süt ve süt ürünlerinin fazla tüketilmesi sıklığını artırır. Mide yanması, kabızlık, şişkinlik varlığında bu tür ağız kokusu ihtimali artar. Yaşlılarda oranı artar.

 

Tip 4 Ağız kokusu:

Ağızdan algılanan bu koku aslında nefes kokusudur. Akciğerden kaynaklanan bu koku metabolik durumun göstergesidir. Tedavilere cevap vermeyen ağız kokusunda metabolik hastalıkların araştırılması gerekir. Akciğer enfeksiyonları, böbrek yetmezliği, gut hastalığı, gebelik, diyabet örnek verilebilir.

 

Tip 5 Ağız kokusu:

Psikolojik ağız kokusu da denen bu durumda kişinin ağız kokusu yoktur. Obsesif, duygusal, kırılgan kişilik yapısına sahip kişilerde daha sık görülür.

 

Ağız kokusu ölçümü;

Ağız kokusu ağız içinde bulunan gazların partikül sayısını ölçmeyei sağlayan Halitometre adı verilen cihazlar yardımıyla ölçülür. Ağız içindeki gazlar bir pipet ile cihaza aktarılır. 3 dakika arayla yapılan 3 ölçüm sonucunun ortalaması alınır.

 

Ölçüm öncesi hazırlık;

 

  • Ölçüm öncesi 1 saat içinde diş fırçalama yeme içme yapılmamalı.
  • Aç olmamalı.
  • Ölçüm sırasında ağızda başka koku oluşturma ihtimali olan ürünler kullanılmamalı
  • Ölçüm öncesi çay, kahve, sigara ve alkol alınmamalıdır.