Ağız içi lezyonlar genel olarak aft olarak da adlandırılır. Ağız içinde meydana gelen bu lezyonların oldukça küçük olmasına rağmen beslenmeden konuşmaya kadar birçok alanda sıkıntı yarattığı da görülüyor. Bu sorunların aynı zamanda ağız kokusu gibi olumsuzlukları da beraberinde getirdiği fark ediliyor. Sorunlar daha fazla büyümeden gerekli olan doktor kontrollerinin tamamlanması tedavi sürecini de daha kolay bir hale getirir.

Neden Meydana Gelir?

Ağız içi lezyonlar neden meydana gelir sorusu net olarak yanıtlanabilir durumda değildir. Bu aftların oluşmasına sebebiyet veren durumlardan bazıları;

  • Vitamin eksikliği ağızda oluşan lezyonların en temel sebepleri arasındadır. Demir eksikliği ve B6 B 12 eksikliklerinde de bu tip ağız yaralarına sıklıkla rastlanır.
  • Ağız bakımının düzenli olarak yapılmaması ve ağzın enfekte olması da aftların oluşumuna sebep olurken aynı zamanda yayılmasını da maksimum dereceye çıkarır.
  • Diş hastalıkları da aftlar ile beraber meydana gelebilir. Ağız içi dokusunda meydana gelen bu küçük beyaz yaralar tüm konuşma düzeninizi dahi etkiler.

Siz de bu hususlarda daha dikkatli olarak ve önlemler alarak aftların oluşma sürecini kontrol altına alma hakkına sahipsiniz.

Nasıl Tedavi Edilir?

Ağız içi lezyonlar tedavi yöntemi genel olarak bu aftların üzerinin kapatılmasını sağlayan bir merhem ile sağlanır. Bunun yanı sıra solüsyon kullanılarak aftların ortadan kalkmasını sağlayan doktorlar da bulunuyor. Tedavi yöntemleri kadar koruyucu yöntemler konusunda da fikir sahibi olmalısınız. Bu alanda ağız bakımının düzenli yapılması dahi ağızda meydana gelen bu enfeksiyonları minimize edebilir.

Aft Oluşumu Büyük Hastalıkların Sembolü Olabilir!

Vücudun vermiş olduğu her tepkinin aynı zamanda bir sinyal olduğunu da bilmelisiniz. Bu süreç içerisinde vücudunuzun bağışıklık sisteminin düşük olduğu ve gelen mikroplar ile net bir biçimde savaşamadığının da altı çizilmelidir. Aft oluşumu gibi sorunların ortadan kaldırılması ile beraber bağışıklığınızı yüksek tutmak için de çaba sarf etmelisiniz.

Kan Değerleri

Kan değerlerinin incelenmesi durumunda herhangi bir eksiklik tespit edildiği anda bu durumun aft olarak kendini gösterdiği de fark edilebilir. Değer eksiklikleri ya da kansızlık durumunda bu tür hususlara sıklıkla rastlanır.